Ile trzeba uczyć się rysunku żeby dostać się na architekturę?

Ile trzeba uczyć się rysunku, żeby dostać się na Architekturę? To pytanie każdego roku zadają sobie tysiące jeżeli nie dziesiątki tysięcy kandydatów na studia architektoniczne w całej Polsce. Jeśli jesteś jednym z nich, to mamy dla Ciebie złą i dobrą wiadomość.

architektura historyczna na rysunku
Żeby rysować na takim poziomie trzeba się przyłożyć! Autorka tej pracy rysuje na kursie od roku.

Zła jest taka, że nie da się jednoznacznie określić ile czasu będziesz potrzebował, żeby dobrze się przygotować. Ale jest też dobra wiadomość – czas, w którym uczysz się rysować nie równa się czasowi nauki rysowania. Na koniec artykułu podamy też konkrety – ile czasu trzeba spędzić na kursie rysunku, żeby egzamin wstępny na Wydziale Architektury zakończył się sukcesem.

Z tego artykułu dowiesz się ile tak naprawdę trzeba uczyć się rysunku żeby dostać się na Architekturę.

Ile trzeba uczyć się rysunku żeby dostać się na Architekturę – czym jest czas nauki rysunku?

Tak naprawdę nieważne jak długo uczysz się rysunku. Czy uczęszczasz na kurs trzy miesiące czy trzy lata. Ważne jest to ile czasu rzeczywiście poświęcasz na naukę rysowania i jakiej jakości jest ten czas.

Jeżeli chodzisz na kurs rysunku od wielu lat, ale na zajęciach za bardzo nie słuchasz, robisz mało szkiców, rysujesz zawsze najprostszy wariant a pod koniec czterogodzinnych zajęć zawsze masz ledwie zaczęty podrys podczas gdy koledzy są już w połowie cieniowania to sygnał, że do rozwoju swoich rysunkowych umiejętności przykładasz się za mało.

Nie wystarczy, że przychodzisz raz w tygodniu na zajęcia kursu rysunku – ważne ile na nich rysujesz!

Jakość czasu jest kluczowa

Spójrz w tym momencie do swojej teczki. Zrób rachunek sumienia i odpowiedz sobie sam na pytanie: Ile rysunków skończyłeś w tym miesiącu, trymestrze, roku? Ile godzin poświęciłeś na rysowanie i szkicowanie w tym tygodniu? Ile procent zaczętych na zajęciach rysunków udało Ci się skończyć? To tak naprawdę najbardziej się liczy.

Kurs rysunku to nie wszystko – trzeba rysować

W swojej wieloletniej praktyce nauczyciela rysunku a jeszcze wcześniej uczestnika kursów rysunku widziałam wiele osób, których sposób uczęszczania na kurs rysunku wyglądał jak powyżej. Mało tego, często te osoby były przekonane, że rysują długo więc ich sukces na egzaminie wstępnym na Architekturę jest już wręcz przesądzony.

Na drugim biegunie są osoby, które maksymalnie wykorzystują dane sobie środki. W trakcie zajęć rysunkowych są zawsze punktualnie, wykonują wiele szkiców, żeby rozwijać swoją wyobraźnię i móc sprawdzić różne koncepcje. Uważnie słuchają wprowadzenia i chętnie się w nim udzielając odpowiadając na pytania czy zadając prowadzącemu kolejne. Na kursie rysunku intensywnie rysują, zawsze chętnie biorą udział w otwartej pracowni, dodatkowych zajęciach, wyzwaniach rysunkowych, plenerach, dodatkowych zadaniach rysunkowych. Ale najważniejsze jest to, że zawsze szybko kończą zaczęte na kursie rysunku prace. Rysują dodatkowe rysunki i każdą swoją ukończoną pracę wnikliwie analizują. Chcą wiedzieć co zrobili źle a co dobrze, żeby móc pracować nad każdym, nawet najmniejszym błędem przy kolejnym podejściu do podobnego tematu.

Jeśli poświęcasz dużo czasu na rysowanie to szybko zobaczysz efekty na swoich rysunkach.

Ile trzeba uczyć się rysunku żeby dostać się na architekturę – nie ile tylko jak.

Często do tych drugich zaliczają się osoby, które dosyć późno zdały sobie sprawę, że chcą podejść do egzaminu wstępnego na Wydziale Architektury. Zostało im mało czasu. Często tylko kilka miesięcy. Bardzo dobrze wiedzą, że muszą dać z siebie wszystko żeby mieć szansę konkurować z osobami, które rysują na kursie rysunku od kilku lat.

Ale nie brakuje też pasjonatów, którzy zaczynają chodzić na zajęcia z rysunku architektonicznego znacznie wcześniej. Jeszcze na początku liceum czy nawet w szkole podstawowej. Przez kilka lat z niesłabnącą pasją doskonalą się w sztuce rysunku architektonicznego. Te osoby najczęściej są zakochane w architekturze i tworzeniu. Dostają wybitne oceny na egzaminie a po rozpoczęciu studiów nie potrafią rozstać się z odręczną twórczością. Dzięki czemu nadal rozwijają swoją rysunkową pasję, często też otrzymują propozycję pracy jako nauczyciel rysunku.

Ile trzeba uczyć się rysunku? – 3 rady jak najlepiej wykorzystać czas rysowania

nauka szkicowania architektonicznego
Nie pomijaj szkicu! Pozwala zaoszczędzić sporo czasu na rysunku na dużym formacie.

Nie spóźniaj się na kurs rysunku!

Może to banalna rada. Ale jeżeli spóźniasz się na zajęcia z rysunku architektonicznego to omija Cię część omówienia tematu. W czasie, gdy szukasz sobie miejsca na sali i przygotowujesz do zajęć będziesz zbyt rozproszony, żeby słuchać prowadzącego. W efekcie ominie Cię szereg dobrych rad, bez których trudniej będzie Ci narysować dobry rysunek.

Znajdź czas na rysowanie codziennie, nawet 5 minut.

Ogromnie ważna w nauce rysunku jest systematyczność. Bez niej zamiast się rozwijać możesz nawet cofać się w swoim rozwoju rysunkowym. Jeżeli ciężko Ci znaleźć w tygodniu kilka godzin jednego wieczora aby narysować cały rysunek to zacznij od 5 minut dziennie. Możesz je poświęcać na kończenie zaczętego rysunku lub robienie jednego małego szkicu codziennie. Najważniejsze, że nawyk, który będziesz wdrażać codziennie z czasem wejdzie Ci w krew jak codzienne mycie zębów. Nie będziesz sobie mógł wyobrazić, że możesz położyć się spać jeżeli nic dziś nie narysowałeś.

Ponadto, założę się, że co najmniej raz na kilka podejść wciągniesz się w rysowanie. Na tyle, że zamiast rysować umówione 5 minut będziesz rysować, 15, 30, 60 minut, a może i 2, 3 godziny?

Nie rysuj bezmyślnie – analizuj ukończone rysunki

Nawet, jeżeli znajdujesz sporo czasu na rysowanie, ale nie analizujesz efektu końcowego, to może się okazać, że tracisz czas powielając wciąż te same błędy. Bardzo ważne jest, aby każdy skończony rysunek poddać wnikliwej korekcie. Z pomocą przyjdzie Ci Twój nauczyciel rysunku. Na każdych zajęciach kursu rysunku jest czas na to, aby poddać wnikliwej korekcie każdy przyniesiony przez kursanta rysunek. Dowiesz się co jest atutem Twojego skończonego rysunku a co można by poprawić i w jaki sposób to zrobić. Dobry nauczyciel rysunku to nieoceniona pomoc w procesie nauki rysowania.

Korzystaj z zajęć dodatkowych otwartej pracowni!

Wielu rysowników uskarża się na brak warunków do rysowania w domu. Na za mały pokój lub biurko żeby wygodnie rozłożyć się z deską i kartką formatu B2. Bywa też, że w domu ciężko jest się skupić. Pozostali domownicy nas rozpraszają, lub przypominamy sobie o tym co mieliśmy zrobić w domu, że trzeba posprzątać albo zrobić kolację. Lub najzwyczajniej w świecie odpalamy komputer i marnujemy czas w internecie.

Jeżeli cierpisz na wymienione wyżej problemy to postaraj się więcej czasu spędzać w swojej szkole rysunku. Poza uczęszczaniem na swoje zajęcia architektoniczne zobacz na jakie dodatkowe zajęcia możesz przychodzić w ramach kursu. Zobacz kiedy możesz przyjść na otwartą pracownię porysować w pracowni rysunku. Bądź też na bieżąco z wydarzeniami rysunkowymi i dodatkowymi zajęciami organizowanymi przez Twoją szkołę. Na przykład nocki rysunkowe, dodatkowe darmowe zajęcia z rysowania martwej natury, postaci czy z używania innych technik oraz próbne egzaminy.

Wakacyjne plenery rysunkowe to świetny sposób żeby szybko i przyjemnie podnieść swój warsztat rysunkowy.

Weź udział w kursie intensywnym

Kilka razy w roku organizowane są intensywne kursy rysunku. W ich trakcie zajęcia są codziennie lub nawet dwa razy dziennie. Takie kursy rysunku to:

  • wakacyjny kurs rysunku, często połączony z plenerami rysunkowymi, czyli rysowaniem architektury na polu z natury
  • feriowy kurs rysunku – w trakcie zimowych ferii szkolnych
  • intensywny kurs przed egzaminem – organizowany bezpośrednio przed egzaminem wstępnym

Na takich intensywnych kursach w krótkim czasie możesz nadrobić dużą ilość tematów rysunkowych. To, co zajmuje przeciętnemu rysownikowi 3 miesiące jesteś w stanie opanować w 2 tygodnie intensywnej pracy w trakcie kursu rysunku w wakacje lub ferie zimowe.

To ile w końcu trzeba uczyć się rysunku żeby dostać się na architekturę?

Tak jak napisałam wyżej – nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale na podstawie doświadczenia i styczności z setkami kandydatów na studia architektoniczne jestem w stanie w przybliżeniu powiedzieć ile trzeba uczyć się rysunku żeby dostać się na architekturę.

Optymalnym czasem nauki rysunku do egzaminu są 2-3 lata. Większość kandydatów spędza tyle czasu na kursie. W ten sposób można bez specjalnego pośpiechu rozwijać swoje zainteresowanie rysunkiem i twórczością nie skupiając się strickte na rysowaniu „pod egzamin”. Dając sobie kilka lat na naukę rysunku masz czas, żeby próbować różnych technik rysunkowych, różnych tematów, sprawdzić co Cię najbardziej interesuje i co sprawia Ci największą przyjemność.

Trzeba jednak uważać, żeby się nie rozleniwić. Zdarza się, że osoby, którym zostały 2 lub 3 lata do egzaminów wstępnych unikają zaangażowania w naukę rysowania tłumacząc się przed sobą, że jeszcze mają dużo czasu i po cichu liczą, że efekty pojawiania się od czasu do czasu na kursie same się pojawią. Niestety tak nie będzie.

Jeżeli później zdecydowałeś się na zdawanie na Architekturę o został Ci rok nauki to wykorzystaj go jak najlepiej! Jak najbardziej jest to możliwe, żeby przygotować się w takim czasie. Ale koniecznie powinieneś uczęszczać na kurs rysunku co najmniej dwa razy w tygodniu i kończyć wszystkie rysunki. Najlepiej, jeżeli znajdziesz też czas aby zapisać się na kurs w ferie i wakacje.

Są też osoby, które zgłaszają się na kurs rysunku kilka miesięcy przed egzaminem. Jeżeli są gotowe do naprawdę intensywnej pracy to nic straconego. Każdego roku przygotowuję do egzaminu wstępnego kilka osób, które decydują się na rozpoczęcie kursu w lutym, marcu czy kwietniu. Każda z nich, która chodziła regularnie na zajęcia, szczególnie w trakcie maratonu przed egzaminem i dużo rysowała jest dziś szczęśliwym studentem Architektury, oczywiście studiów bezpłatnych – dziennych!

kameralna ulica rysunek

Czy w ogóle trzeba uczyć się rysunku żeby dostać się na architekturę?

Niektórzy twierdzą, że wystarczy miesiąc intensywnego kursu przed egzaminem. Albo, że wystarczy, że coś tam sobie narysują parę razy w domu z materiałów znalezionych w internecie.

Przecież zawsze miałeś piątki z plastyki a babcia mówiła, że pięknie rysujesz. Jak już wiesz z powyższego artykułu, kandydaci na studia architektoniczne średnio uczą się rysunku odręcznego około dwóch lat na profesjonalnym kursie. Praktycznie nie ma szans, żeby to nadrobić samodzielną nauką w domu lub miesiącem kursu.


Ile trzeba uczyć się rysunku żeby dostać się na architekturę – podsumowanie.

Ile trzeba uczyć się rysunku żeby dostać się na architekturę zależy przede wszystkim od tego jak wykorzystasz czas nauki. Ale nie bez znaczenia są też umiejętności nabyte przed kursem. Raczej nie ma czegoś takiego jak wrodzony talent. Ale są osoby, które od dziecka praktycznie cały czas mimochodem rysują. Na przykład na nudnych lekcjach karykatury nauczycieli czy chociażby dorysowują wąsy postaciom w starych gazetach. A są też tacy, którzy niechętnie trzymają ołówek w ręce nawet gdy chodzi tylko o pisanie.

zobacz też:

Egzamin na Architekturę w Krakowie – co musisz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *